2023 Asgari Ücret Zammının Ardından Toplu Ulaşım Ücretlerine Dev ZAM! İşte yeni fiyatlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 asgari ücret oranına yüzde 54.5’lik artış yapıldığını açıklamasının ardından başta Gıda, enerji, doğalgaz ve son olarak toplu ulaşım ücretlerine zam haberleri peş peşe gelmeye devam ediyor. Son aldığımız bilgilere göre İzmir’de toplu ulaşım ücretlerine yeni bir zam uygulandı.

Yakın zamanda İstanbul’da yapılan toplu ulaşım ücreti zammının ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi de toplu ulaşım ücretlerine zam yapılması kararını resmen açıkladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) şehir içi toplu ulaşım ücret tarifesini oy çokluğu ile güncelledi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri yaptığı açıklamada, “Asgari ücrete yapılan %54.5’lik artıştan düşük oldu” ifadelerini kullandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi UKOME, toplu ulaşım araçlarında uygulanan fiyat tarifesinin güncellenmesi gündemiyle toplandı. Genel Sekreter Barış Karcı yönetimindeki toplantıya ilgili daire başkanlıkları, toplu ulaşım kuruluşları, kentteki kamu kurumları ile bireysel toplu taşımacılık kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Oy birliğiyle alınan kararla ESHOT, İZDENİZ, İzmir Metro, İzmir Tramvay ve İZBAN’da geçerli toplu ulaşım ücret tarifesi güncellendi. ‘İzmirim Kart’ ile tam biniş ücreti 8,78 TL, öğretmen ve 60 yaş kartları ile biniş ücreti ise 7,56 TL oldu.

ÖĞRENCİLER İÇİN ARTIŞ MİNİMUM DÜZEYDE

Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in isteği doğrultusunda öğrenci biniş ücretine yapılacak artışın sembolik düzeyde yapılmasına karar verildi. Buna göre öğrenciler, toplu ulaşımdan 3 TL’ye yararlanacak.

Yeni düzenlemeyle tam binişlerde 120 dakika içerisinde yapılan ilk aktarma ücreti 3,50 TL, ikinci aktarma ise 2 TL olarak güncellendi. Öğrenciler, öğretmenler ve ‘60 Yaş İzmirim Kartı’ sahiplerinin, aktarma ücreti ödememesine yönelik uygulama devam ediyor.

Taksimetre ücretleri zamlandı. Taksi plakası ücretleri ise adeta servet oldu aylık kira bedeli dudak uçuklatmaya başladı İstanbul’da taksi plakası ücretleri bakın kaç liraya fırladı? Taksimetre ücretleri zamlandı. Taksi plakası ücretleri ise adeta servet oldu aylık kira bedeli dudak uçuklatmaya başladı İstanbul’da taksi plakası ücretleri bakın kaç liraya fırladı?

Günün belli saatlerinde yüzde 50 indirimli ulaşım imkanı sağlayan ‘Halk Taşıt’ uygulamasında ise tam biniş 4,39 TL, öğrenci ücreti 1,50 TL oldu. ‘Halk Taşıt’ tam binişlerinde ilk aktarma için 1,75 TL, ikinci aktarma 1 TL olacak. Üçüncü ve sonraki aktarmalardan ücret alınmıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı, yeni tarifede tam biniş artış oranın asgari ücrete yapılan yüzde 54,5’lik artıştan düşük olduğuna dikkat çekti. Toplu taşıma hizmetinin kamusal hizmet olduğunu, karlılık gözeterek yapılmadığını hatırlatan Karcı, “İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak toplu ulaşım kurum ve kuruluşlarımızı sürekli sübvanse ediyoruz. Yeni tarife rakamları baz alındığında, biniş başına Büyükşehir Belediyesi olarak 16,79 TL destek vereceğiz” dedi.

Marmaray 21,91 TL, metrobüs 14,69 TL oldu

Marmaray ve metrobüs kullanacak olanlara kötü haber: 1 Ocak’ta yeni tarife. Marmaray 21,91 TL, metrobüs 14,69 TL oldu. UKOME toplantısından İstanbul’da ulaşıma zam kararı. İstanbul’da tam elektronik bilet ne kadar? Marmaray ve metrobüs kullanacak olanlara kötü haber: 1 Ocak’ta yeni tarife. Marmaray 21,91 TL, metrobüs 14,69 TL oldu. UKOME toplantısından İstanbul’da ulaşıma zam kararı. İstanbul’da tam elektronik bilet ne kadar?

İşletme Maliyetlerini Ciddi Ölçüde Yükseltti

Ekonomik açıdan zor dönemden geçildiğini söyleyen Karcı, “Akaryakıt ve enerji maliyetleri başta olmak üzere yedek parça, personel ve benzeri diğer artışlar, işletme maliyetlerini ciddi ölçüde yükseltti. Bu tablo, sene başında yapılan bütçe planlamalarını da olumsuz etkiliyor. 2022 yılı başında toplu ulaşım sübvansiyon rakamını 2 milyar TL olarak öngörmüştük. Aralık iki itibarıyla kasamızdan çıkan destek miktarı 3,5 milyar TL’yi bulmuş durumda. Yeni yılda bu rakamın 4 milyar TL’nin de üzerine çıkacağını öngörüyoruz. Çok zorlandığımız bir gerçek ama hemşerilerimiz için olabildiğince makul düzenlemelerle bu hizmeti en iyi şekilde vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir