25 Kasım’da tarihte neler oldu

25 Kasım’da tarihte neler olduğu hakkında kısa bir yazı. Bu tarihte gerçekleşen bazı önemli olaylar şunlardır:

 

– 25 Kasım, BM Genel Kurulu tarafından Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan edildi³. Bu günün seçilmesinin nedeni, 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti’nde diktatör Rafael Trujillo tarafından öldürülen üç kız kardeş olan Mirabal kardeşlerin anısına saygı göstermektir³.

– 25 Kasım 1870’te İstanbul’da ilk mizah dergisi olan Diyojen’in birinci sayısı yayınlandı¹. Dergi, Namık Kemal, Ziya Paşa, Tevfik Fikret gibi önemli yazar ve şairleri bünyesinde barındırıyordu¹.

– 25 Kasım 1925’te Şapka Devrimi gerçekleşti. Şapka giyilmesi konusundaki kanun, TBMM’de kabul edildi¹. Bu kanunla birlikte, Osmanlı döneminde kullanılan fes ve sarık gibi başlıklar yasaklandı ve yerine modern şapka giyilmesi zorunlu kılındı¹.

– 25 Kasım 1948’de Türkiye’de öğrenci velilerinin talebiyle, ilkokullara isteğe bağlı din dersi konuldu¹. Bu karar, laik eğitim sistemine bir istisna olarak görüldü¹.

– 25 Kasım 1958’de Ahmet Adnan Saygun’un bestelediği Yunus Emre Oratoryosu, BM’nin yeni çalışma dönemi dolayısıyla New York’ta seslendirildi¹. Orkestra ve koroyu şef Leopold Stokowski yönetti¹.

– 25 Kasım 1969’da Beatles müzik grubundan John Lennon, İngiltere’nin Biafra’ya müdahalesi ile Amerika’nın Vietnam politikasına verdiği desteği protesto amacıyla, İngiltere Kraliçesinin verdiği unvanı reddetti¹. Lennon, unvanını bir mektupla geri gönderdi ve mektubunda “Biz, savaşa karşı barışın elçileri olmak istiyoruz” dedi¹.

– 25 Kasım 1998’de 55. Hükümet, gensoru ile düşürüldü¹. Başbakan Mesut Yılmaz, istifasını Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e sundu¹. Bu olay, Türkiye siyasi tarihinde bir dönüm noktası olarak kabul edildi¹.

– 25 Kasım 1999’da Yargıtay 9. Ceza Dairesi, PKK lideri Abdullah Öcalan hakkında verilen ölüm cezasını onadı¹. Bu karar, uluslararası toplumda tepki ve endişe yarattı¹.

– 25 Kasım 2024’te ise Türkiye’de ve dünyada henüz bilinmeyen olaylar yaşanacak. Belki de tarihe geçecek bir gelişme olacak. Kim bilir?

 

Kaynak:

(1) Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. https://tr.wikipedia.org/wiki/Kad%C4%B1na_Y%C3%B6nelik_%C5%9Eiddete_Kar%C5%9F%C4%B1_Uluslararas%C4%B1_M%C3%BCcadele_G%C3%BCn%C3%BC.

(2) 25 Kasım – Vikipedi. https://tr.wikipedia.org/wiki/25_Kas%C4%B1m.

(3) 25 Kasım Hangi Burç Oluyor? 2023 Özellikleri, Yükseleni … – Milliyet. https://www.milliyet.com.tr/pembenar/25-kasim-hangi-burc-oluyor-2023-ozellikleri-yukseleni-ve-burc-yorumu-6504535.

(4) Türk tarihinin zaman çizelgesi – Vikipedi. https://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrk_tarihinin_zaman_%C3%A7izelgesi.

(5) tr.wikipedia.org. https://tr.wikipedia.org/wiki/25_Kas%C4%B1m.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir