ABD’nin gizli projesi basına sızdırıldı! 70 yıllık bir rüya…

ABD tarafından gizli tutulan proje basına sızdırıldı. İlk duyuru, Washington Post’ta ABD’li bilim adamlarının imzasını taşıyan tarihi keşfi detaylandıran bir haberin ardından geldi ve gözler yarın yapılacak resmi duyuruya çevrildi.

Bilim adamlarının 1950’lerden beri peşinden koştuğu karbonsuz enerji hayalinin gerçekleştiğini bildirdi.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden The Washington Post, bilim insanlarının ilk kez net enerji kazanımı sağlayan bir reaksiyon geliştirdiğini duyurdu.

Füzyon araştırmalarının temel amacı, Güneş tarafından bir nükleer reaksiyonda yaratılan enerjiyi yeniden üretmektir.

Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’nın Livermore’daki Ulusal Ateşleme Tesisi’ndeki araştırmacılar, kısa bir süre için kendi kendini idame ettiren bir füzyon reaksiyonunu ateşlemeyi başardılar.

Ekip, pratikte harcandığından daha fazla enerji üretebildi. Yani ABD artık nükleer füzyonu enerji kaynağı olarak kullanabilecek.

ABD basını, bu gelişmenin insanlığın petrol ve kömür gibi fosil yakıtlara olan ihtiyacını önemli ölçüde azaltacağını yazdı.

Bu gelişme, küresel iklim krizinin ortadan kaldırılmasına destek olmanın yanı sıra, dünyanın yoksul bölgelerine düşük maliyetli enerji sağlanmasının da önünü açabilir.

Nükleer füzyon, iki atomun yüksek hızda parçalanması ve bu reaksiyondan elde edilen enerjinin, havaya karbon salmadan veya çevreye radyoaktif atık salmadan enerji sağlayabilen elektriğe dönüştürülmesine dayanır.

İsminin açıklanmaması koşuluyla gazeteye konuşan bilim insanları, medyada çıkan haberi doğruladı.

Biden yönetiminin on milyarlarca dolarla desteklediği teknolojiyi ticarileştirmenin en az on yıl alacağını söyledi.

One thought on “ABD’nin gizli projesi basına sızdırıldı! 70 yıllık bir rüya…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir