Bakan Varank: TOGG Kendi Pazar Segmentlerinde Rekabet Edecek!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a, Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili TOGG’un kendi pazar segmentlerinde rekabetçi bir şekilde fiyatlandırılacağını bildirdi.

Bakan Varank, 20 Ekim’de yerli otomobil TOGG hakkında çok önemli açıklamaları yaptı. Bakan Mustafa Varank; “C sınıfı SUV, pazarda kendi sınıfında rekabet edecek şekilde fiyatlandırılacak. TOGG’un fiyatıyla ilgilenenler böylece aynı sınıftaki diğer otomobillerin fiyatlarıyla karşılaştırabilir. Vatandaşlar farklı otomobillerin maliyetlerini karşılaştırabilir, Dizel SUV’ler ve dizel SUV’ler gibi. Fiyatlandırma firma tarafından belirlenecek. Mart ayında satışa çıkacak bir araç için spesifik fiyatlandırmayı açıklamak uygun olmaz.” dedi.

UZUN ZAMANDIR BEKLENEN BİR ARAÇ

kamudanisilanlari.com

Varank, TOGG’un ülkede uzun zamandır beklenen bir araç olduğunu vurgularken, “Sadece Türkiye’nin ilk yerli otomobili değil, aynı zamanda ülkenin ilk otomobili. Türkiye’de zaten Devrim Otomobili yolculuğu var. Ama o proje bir türlü hayata geçmedi. Türkiye yıllardır ilk aracını bekliyor. Doğrusu TOGG’daki meslektaşlarımız olarak bakan, ‘araçtan öte bir proje’ vurgusu yaptı. Bakan Varank, hükümetin proje üzerinde durmadan çalıştığını da sözlerine ekledi.

29 Ekim’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Gemlik tesisinin açılışını yapacak. İlk seri üretim otomobiller montaj hattından çıkacak. Bunun için çılgınca hazırlanıyoruz” dedi.

C SEGMENTİNE İLGİNİN SON DÖNEMDE ARTTI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a, Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili TOGG’un kendi pazar segmentlerinde rekabetçi bir şekilde fiyatlandırılacağını bildirdi.

Bakan Varank, C segmentine ilginin son dönemde arttığını belirtirken şu ifadelere yer verdi, “Bu konuda fiyat politikaları firmanın belirleyeceği konular ancak meslektaşlarımız ilk günden itibaren C segmenti SUV ile piyasada olacaklarını açıkladılar. C segmenti ile piyasada olacağız. SUV araç Fiyatlandırma piyasadaki C sınıfı SUV otomobillerle karşılaştırılabilir olacaktır. Elektrikli olmasına rağmen dizel-benzinli otomobillere göre rekabetçi fiyatlandırılacaktır. C segmenti popülerlik kazanmaktadır. Yüksek ilgi olmasına rağmen ön talep gelmemiştir. Şimdiye kadar alındı” dedi.

BAKAN, ÇEŞİTLİ TİCARİ GİRİŞİMLERİN YAPILDIĞINI VURGULADI.

“Bu fikri ilk olarak duyurduğumuz ve 2019’un sonlarında bu otomobilleri tanıttığımızdan beri, sakinlerimiz fiyatları merak ediyor. Doğal olarak bu bir özel sektör yatırımı ve bu nedenle şirket otomobil yapmanın yanı sıra bir marka da geliştirmeye çalışıyor. Bir iş girişimi başlatmaya çalışıyor” dedi Varank.

Türkiye’nin Otomobil Ortak Girişim Grubu A.Ş. (TOGG), 2018 yılında ortak girişim olarak kurulmuş bir otomotiv şirketidir. Anadolu Grubu, BMC Türkiye, Kök Grubu, Turkcell ve Zorlu Holding, TOBB çatı kuruluşu altındaki ana paydaşlardır. Ortak girişimde TOBB’un yüzde 5, diğer şirketlerin her biri için yüzde 19 hissesi bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir