Başkan Erdoğan: Yunanistan Başbakanı protokol kurallarını bilen bir politikacı değil!

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı’nı “protokol kurallarını bilmeyen bir politikacı” olarak nitelendirdi.

Başkan Erdoğan İstanbul’da Cuma namazı sonrası gazetecilerle yaptığı söyleşide Kyriakos Miçotakis’in Prag’daki Avrupa Siyasi Topluluğu zirvesindeki eylemlerine dikkat çekti. Mitsotakis’in adı konuşmacılar listesinde olmasa da zirvede Yunanistan başbakanı konuştu. Ana konuşmacılar arasındaydım ve konuşmamdan sonra bana izinsiz cevap vermeye çalıştı” dedi.

Türk lider, Yunanistan Başbakanı ile bir sözlü diyaloğa girmediğini vurgulayarak, “Bu Türkiye Cumhurbaşkanına yakışmaz. Ben o seviyeye düşmem.”

Türk devlet başkanı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi konusuna da değindi.

Rus liderin “özel şükranlarını dile getirdiğini ve başarılı arabuluculuk için Türkiye’yi tebrik ettiğini” söyledi. Aynı zamanda Erdoğan, Kazakistan’da düzenlenen Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı’nın (CICA) VI. zirvesinin oturum aralarında Putin ile görüşmeyi de dışlamadı. Erdoğan, “Putin’in doğum gününü de kutlamayı gerekli gördüm” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Hava Kuvvetleri filosunun Amerikan yapımı uçaklarla modernizasyonuna da değindi.

Türk lider, “ABD, Türkiye’nin F-16 filosunun tedariki ve modernizasyonu teklifini desteklemezse, Ankara yurtdışında birçok alternatif tedarikçi bulacaktır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir