Çin’den gelen fotoğraflar dünyayı salladı! Morglarda yer kalmadı, yeni seçenek endişelendiriyor!

Koronavirüs salgınının başladığı ülke olan Çin‘de vakalar arttı ve virüs yine hızını ve etkisini artırdı. 2019 yılında salgının başlamasından kısa bir süre sonra “Sıfır Covid-19 politikası”nı uygulamaya başlayan ve bu kapsamda çok sıkı kontrol, test ve karantina uygulamalarını hayata geçirdiler.

MORGLARDA YER KALMADI

Ancak kısıtlamaların kaldırılmasından kısa bir süre sonra Çin’de vaka ve ölüm sayıları hızla artmaya başladı. ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg, morglarda yer kalmadığı ve ölü sayısının hızla arttığı aktarılırken endişe verici bir gerçeğe de işaret etti.

Bloomberg, Çin’deki yeni “Kovid tsunamisinin” yeni ve daha tehlikeli bir varyanta dönüşebileceğini ve böyle bir durumun tüm dünyayı etkileyebileceğini söyledi.

Çin halkının bağışıklığı düşük!

En son omikron varyantı ile yeni ve küresel bir mutasyonun ortaya çıktığını kaydeden uzmanlar, “Çin, salgının başından beri etkili olduğu kanıtlanmış mRNA aşılarını kullanmadı. Ve bu nedenle Çin halkının bağışıklığı düşük olduğu için hastalık daha bulaşıcı bir virüs haline gelmiş olabilir.

Çin hükümetinin Kovid-19 vakası ve ölü sayısı hakkında resmi bilgi vermediğini iddia ederek ABD basınına açıklama yapan Prof. Daniel Lucey, bu duruma da dikkat çekti. .

Amerika Bulaşıcı Hastalıklar Derneği’nden ve aynı zamanda Dartmouth Üniversitesi’nden Lucey, “Omicron’ın yeni alt varyantlarının önümüzdeki günlerde, haftalarda ve aylarda Çin’de ortaya çıkacağına hiç şüphe yok” dedi. Ancak bunu erkenden tespit edip hızlı hareket etmeliyiz.” Lucey, “Bu yeni varyant daha bulaşıcı, daha öldürücü olabilir, ilaçları ve aşıları yenebilir” dedi. “Bu varyantların tespit edilmesi de daha zor olabilir” dedi.

Öte yandan Lucey, 20’li yılların sonlarında Hindistan’da ortaya çıkan daha ölümcül ve tehlikeli Delta varyantının benzerlikler taşıyabileceğine dikkat çekti . Böyle bir senaryonun kesin olmadığını ancak dünyanın buna hazır olması gerektiğini söyleyen uzmanlar, Çin’deki durumun yeni seçenekler için zemin oluşturduğunu söylüyor.

New South Wales Üniversitesi’nden Stuart Turville, “Bağışıklık tüm dünyada koruma sağlıyor, ancak bağışıklık düşük olduğu için Çin’de durum çok farklı” dedi.

Bloomberg’e konuşan Afrika Sağlık Araştırma Enstitüsü yetkilisi Alex Siegal, “Bağışıklık seviyesi çok düşük olduğu için yeni virüslerin ortaya çıkmasının yolunu açıyor” dedi.

One thought on “Çin’den gelen fotoğraflar dünyayı salladı! Morglarda yer kalmadı, yeni seçenek endişelendiriyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir