Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Putin’e: Savaşın uzaması riskleri artırır!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Putin’e: “Savaşın uzaması riskleri artırır, diplomatik görüşmelerin yeniden başlaması önemlidir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cuma günü telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Bürosu, iki ülke liderlerinin “tahıl anlaşması” vurgusu yaparak ikili ilişkileri ve bölgesel süreçleri ele aldığını bildirdi.

Başkan Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı’na “tahıl girişiminin” 120 gün uzatılması konusundaki yapıcı tutumundan dolayı teşekkür etti.

Türk lider, Rusya Federasyonu ile Ukrayna arasındaki savaşın uzamasının riskleri artırdığını ve bu nedenle diplomatik müzakerelerin yeniden başlatılmasının önemli olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ve Rus istihbarat teşkilatlarının Türkiye’deki toplantısını sahada kontrolsüz bir tırmanmayı önlemenin “anahtarı” olarak nitelendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus liderin Türkiye’de bir gaz merkezi oluşturma önerisinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ona göre, çalışma grupları yakında teknik, yasal ve ticari yönleri dikkate alarak konuyla ilgili aktif tartışmalar yapacaklar.

Türkiye Cumhurbaşkanı, İstanbul’daki 13 Kasım terör saldırısıyla ilgili taziyeleri için Putin’e şükranlarını da dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir