Diş eti hastalıkları 50’den fazla çok ciddi hastalıklara neden olur!

Ağız ve diş eti sağlığının korunması insan hayatı için büyük önem taşımaktadır. Dünya bilim adamları, ağız ve diş eti sağlığının zamanında korunmaması durumunda sadece dişlerin kaybedilmediğini, etkilerinin tüm vücuda yayıldığına dikkat çekiyor.

Hamidiye Sağlık Bilimleri Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Ağızdaki bakterilerin diş eti iltihabına neden olduğunu kaydetti.

Diş eti hastalığının vücut sağlığını etkileyen birçok hastalığa neden olduğuna dikkat çeken Profesör Eltaş, bu çalışmaların bilimsel olarak kanıtlandığını söylüyor.

Erken Doğuma Neden Olur

Profesör Eltaş, “Diş etlerindeki bakteriler bulundukları yerde kalmazlar. Damarlar yoluyla vücudun diğer bölgelerine gider. Gebelerde kalp dokusuna, erken doğuma neden olur.” uyarısında bulundu.

50’DEN FAZLA HASTALIĞA NEDEN OLUR

Diş eti bakterisi 50’den fazla hastalıkla bağlantılıdır ve iltihaplanma, vücudun savunma mekanizmasındaki bazı hücreleri tetikler. Diş eti hastalığında bazı bakteriler trombositopeniye ve kan damarı tıkanmasına neden olur. Diş eti hastalığı diyabeti etkiler ve vücuttaki iltihaplanmayı artırarak dokularda insülin direncinin artmasına neden olur.

Diş eti hastalığını önlemek için küçük yaşlardan itibaren iyi bir ağız bakımı yapılmalıdır. Öncelikle dişler hem fırça hem de diş ipi ya da ara yüz fırçaları yardımıyla temizlenmelidir.

Diş sağlığı için düzenli diş kontrolleri ihmal edilmemelidir. Diş eti iltihabınız veya çürümüş dişleriniz varsa, sık sık bir diş hekimine görünmelisiniz.

2 thoughts on “Diş eti hastalıkları 50’den fazla çok ciddi hastalıklara neden olur!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir