Dünya Meteoroloji Örgütü: “Fas, son 40 yılda bu kadar şiddetli bir kuraklık yaşamadı”

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), Fas da dâhil olmak üzere tüm dünyadaki iklim değişiklikleri konusunda alarm verdi. UNO’nun “2022’deki iklim değişiklikleri üzerine” raporuna göre, 2021 ile Ağustos 2022 arasındaki dönemin Fas’ta en az son 40 yılda en kurak dönemlerden biri olduğunu bildirdi.

Böyle Bir Kuraklık Daha Önce Hiç Yaşanmadı

Faslı aktivist çevreci Nadi Akhmaiti’ye göre, Fas şu anda benzeri görülmemiş bir kuraklık yaşıyor. 40 yaşın altındaki çoğu insan böyle bir kuraklığı hiç yaşamamışken, daha yaşlı insanlar 1980’lerdeki kuraklığı hatırlıyor.

Avrupa’daki En Kötü Durum

Her yıl küresel iklimin durumu hakkında bir rapor yayınlanmaktadır. Bu yıl yine aynı raporda Avrupa’dan Akdeniz bölgesine kadar olan bölgede kuraklığın etkisi konusu gündeme geldi. Bu konuda Avrupa’daki en kötü durum Ağustos 2022’de gözlemlendi. O sırada Ren, Loire ve Tuna nehirlerindeki su seviyesi rekor seviyeye düştü.

Raporda, 2021’de üç ana sera gazının (karbon 2-oksit, metan ve nitrojen oksit) konsantrasyonunun rekor seviyeye ulaştığı belirtiliyor. Belge, yıl boyunca metan konsantrasyonundaki artışın en yüksek seviyede olduğunu vurguluyor. Bu çok önemli bir nokta çünkü metan ısıyı atmosferde tutmada karbondioksitten 25 kat daha güçlü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir