EYT’li Vatandaşları Heyecanlandıran Son Dakika Gelişmesi!

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşların gözü kulağı EYT ile ilgili atılacak yeni adımlarda. Tüm gelişmeleri yakından takip eden milyonlarca EYT mağduru, bir süredir e-devlet üzerinden “Çalışma Hayatım” kısmına ulaşım sağlayamıyor. Bu yaşanan aksaklık milyonlarca kişiyi, “EYT ile ilgili yeni bir düzenleme mi yapılıyor?” arayışına soktu. İşte haberin detayları…

2022 Aralık ayında açıklanacağı söylenen Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesi beklenirken e-devlet üzerinde yaşanan sorun birçok vatandaşta “Acaba?” sorusunu çağrıştırdı. Aşağı yukarı 2 gündür e-devlet’te bulunan “Çalışma Hayatım” kısmına ulaşım sağlanamamaktadır. Hal böyle olunca da EYT mağdurları sosyal medya üzerinden “EYT’de yeni bir gelişme mi var?” sorusuna yanıt aramaya başladı.

E-devlet üzerinden en çok bu kısım emeklilik için kullanılıyor. E-devlet’te yer alan çalışma hayatım kısmına tıkanıldığında kişinin o güne kadar çalışma hayatı, toplam prim gün sayısı ve emeklilik için ne kadar prim gününe ihtiyaç duyduğu yine o bölümde çıkıyordu.

Son dönemde ise ilgili ekrandan sorgulama yapıldığında “Emekliliğini Henüz Hesaplanamadı” gibi bir ifade karşınıza çıkıyor. Durum böyle olunca akıllara sorular geliyor. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin aralık ayı başında bu sorunu çözeceklerini ifade etti. Tarihte böyle yakın olunca acaba EYT ile ilgili bir düzenleme mi var sorusu akıllara geldi.

EYT’LİLER NE ZAMAN EMEKLİ OLACAK?

Eylül 1999’dan önce olup da çalışma yılını ve prim gün sayısını dolduranlar yeni düzenlemeden yararlanarak emekliliğe hak kazanacak. İlk etapta bir buçuk milyon kişinin düzenlemeden yararlanıp emekli olması planlanıyor. Çalışma Bakanı Bilgin’in açıklamasına göre de düzenleme Aralık ayında meclise gelecek ve yasallaştırıldıktan sonra, 2023’ün Ocak ayından itibaren uygulanmaya başlanacak. EYT’liler gelecek gelen başından itibaren emekli olabileceği belirtildi.

One thought on “EYT’li Vatandaşları Heyecanlandıran Son Dakika Gelişmesi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir