Gıda Uzmanları Uyarıyor: Bu yiyecekleri buzdolabında saklamak çok tehlikelidir!

Bazı gıda ve yiyecekleri soğuk ortamda saklamanın şeffaflığını artırdığını ve daha uzun süre dayanmasını sağladığını hepimiz biliyoruz. Gıda uzmanları, buzdolabının tüm gıdalar için doğru ortam olmadığı konusunda uyarıyor.

Uzmanlar buzdolabında saklanmaması gereken birçok yiyecek olduğunu bildiriyor. Patates ve soğan da bu ürünlerden biri olarak kabul edilir. En sık kullanılan bu iki sebze ideal olarak bir bez torbada saklanmalıdır.

 

Buzdolabında saklanması gereken ürünler arasında ketçap, hardal, soya sosu, zeytinyağı ve aynı zamanda açıldıktan sonra güneş ışığından koruyarak buzdolabında saklanması gereken birçok turşu bulunmaktadır.

Beslenme uzmanı Helen White, “gıdaları doğru yerde tutmanın, daha lezzetli olduğu ve daha uzun süre taze kaldığı anlamına geldiğini” belirtiyor.

Pesto, mayonez, avokado, yağ ve soslar buzdolabında dolapta olduğundan daha uzun süre dayanır. Ancak konu bal, ekmek, hamur işleri, tahıl gevrekleri, kuruyemişler, kekler ve çubuk krakerler olduğunda – sıkıca kapatılmış kaplara sahip serin, karanlık bir dolap daha verimli bir çözümdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir