Grip virüsünden nasıl kurtulurum? İşte bilmeniz gereken önemli husular…

Grip virüsünde burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi sorunlar sadece gündüz değil gece de uyku problemlerine zemin hazırlar. Ancak bu süreçte kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olacak birkaç prosedür vardır.

GÜN BOYUNCA ILIK SIVILAR İÇİN

Yatmadan yaklaşık bir buçuk saat önce ılık bir sıvı boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olurken aynı zamanda tıkanıklık riskini de azaltır. Zencefil ve limon çayı veya ballı sıcak su bu konuda en etkili ilaçtır.

UYURKEN BAŞINIZI DİK TUTMAYA ÇALIŞIN

Tamamen düz bir pozisyonda uyumak, boğazda mukus birikmesine ve geceleri öksürüğe neden olabilir. Bunu önlemek için; iki farklı yastık kullanabilirsiniz. Boynunuzu zorlamamak için uyku alanını ikiden fazla yastıkla büyütmemek daha doğru olacaktır.

SABİT ODA SICAKLIĞI

Oda sıcaklığı, ne kadar iyi uyuduğunuz konusunda önemli bir faktördür. Optimum sıcaklık 19 -20 C’dir ve bu aralıkta olmak rahat bir uykunun formülüdür. Odanın çok sıcak veya soğuk olmadığından emin olmak daha rahat uyumanızı kolaylaştıracaktır.

MENTOLLÜ ÜRÜNLER KULLANABİLİRSİNİZ

Mentol içeren ürünler tıkanıklığınızı tamamen gidermese de uyku sırasında rahatlama sağlayarak daha derin ve kesintisiz bir uyku uyumanızı sağlar. Bu sayede dinlenme sürenizi uzatarak hastalık süresini kısaltabilirsiniz.

YATMADAN ÖNCE İLAÇ AL

Doktorunuzun ilacını akşamları doktorunuzun izniyle almanız, ilacın gece etkisini göstermesini sağlayarak uykuya dalmanızı kolaylaştırabilir. Daha dinlendirici bir uyku çekebilmeniz için rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

UÇUCU YAĞ AL

Doğal ilaçları tercih ediyorsanız, uçucu yağlar harika bir seçimdir. Nane, lavanta ve okaliptüs gibi esansiyel yağlar, soğuk algınlığı ve grip semptomlarını gidermek için idealdir. Buharı çıkan bir kaseye birkaç damla yağ koyun, başınızı ondan birkaç santim uzağa koyun ve nefes alın.

One thought on “Grip virüsünden nasıl kurtulurum? İşte bilmeniz gereken önemli husular…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir