Hafife alınmaması gereken ve Ölüme yol açan gizli hastalıklar!

Vücuda içeriden zarar veren, ancak belli bir süre belirti göstermeyen hastalıklara dikkat etmek gerekir. Hafife alınmaması gereken ve Ölüme yol açan gizli hastalıklar aşağıda detaylıca verilmiştir. Bunlara karşın yapmanız gerekenler haberimizin detayında…

Bu tür hastalıklar diğerlerine göre daha problemli ve tehlikelidir. Bu tür sağlık sorunlarının belirtileri bilinmediği için kişiler hastalığın varlığından habersizdir. Sonuç olarak zamanında tedavi edilmezse trajik bir sonla sonuçlanır. Peki, gizli gelişen ve belirtileri bilinmeyen bu hastalıklar nelerdir?

Kendini herhangi bir belirti ile belli etmeyen bazı ciddi hastalıklar şöyledir:

Zührevi hastalıklar, insanların bu türden muzdarip olduğu en yaygın sorunlardan biridir. En yaygın türleri frengi (belsoğukluğu) ve belsoğukluğudur.

Belsoğukluğu, hem erkeklerde hem de kadınlarda sık görülen bir kısırlık nedeni olduğu gibi, genital organların çok sayıda kronik iltihabik hastalığıdır. Frengi, tüm insan organlarında ciddi komplikasyonlara neden olan bir hastalıktır. Komplikasyonlardan en çok etkilenen bölge baş ve beyindir. Ne yazık ki bu hastalıkların bilinen pek çok belirtisi yok. Bu hastalığı tespit etmeye yönelik tüm çabalara rağmen, hala doğuştan frengi vakaları görülmektedir.

Bilinmeyen hastalıklardan biri de cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır. Bunlar arasında genital herpes, papillomatoz vb. kime ait Enfeksiyonlar insan vücudunda uzun süre herhangi bir hastalığa neden olmadan var olabilir. Ancak vücudun direnci zayıfladıkça ajanları aktif olarak artacaktır. Sonuç olarak, hastalığın gelişmesine ve bağışıklığın azalmasına yol açacaktır.

Böbrek hastalıklarının belirtileri diğer birçok hastalığın belirtilerine benzer ve bu nedenle bazı durumlarda hasta tamamen farklı hastalıklar için uzun süre tedavi edilir. Bundan yola çıkarak kalp ve omurga hastalıklarına örnekler verebiliriz. Sonuçta tedavi başarısız olunca hastalığın boyutu artıyor. Bu nedenle dikkatli olmalısınız.

Açıklanamayan halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, ateş de böbrek hastalıklarına işaret edebilir. Ödem (şişlik) kalp hastalığının karakteristik bir belirtisidir. Ancak bu belirti aynı zamanda böbrek hastalığının bir belirtisi olabilir. Böbrek hastalıkları sonucu oluşan ödemler sıklıkla yüzde, göz altlarında ve göz kapaklarında bulunur. Ayrıca ellerde, belde ve cinsel organlarda kızarıklıklar görülebilir.

Ayrıca idrar bozuklukları böbrek hastalıkları hakkında şüphe uyandırabilir.

Çoğu zaman şekerin olmadığını düşünen kişiler diyabetin gizli ve zor bir türü olan gizli şeker hastalığını bilmezler. “Gizli şeker” adını alan bu form uzun süre sessiz kalır, kendini göstermez ve sonrasında bir anda vücutta ciddi hasarlara neden olur.

Glikoz tolerans testi, gizli şekeri göstermenin neredeyse tek yoludur. Analiz sırasında hasta 3 kez kan verir: biri sabah aç karnına, 1 saat sonra ikinci analiz ve 2 saat sonra üçüncü analiz tekrar alınır. Bu analizler sonucunda glukoz hastanın kanına girdikten sonra vücudun verdiği reaksiyon incelenir. Gizli diyabet saptanırsa hasta daha ciddi tetkiklere yönlendirilir. Gizli diyabet, diyabetin ilk aşaması olarak kabul edilir. Bu formun kronikleşmesini önlemek hastanın elindedir.

Listelediğimiz hastalıkların listesini çoğaltabiliriz. Ama asıl olan bu hastalıkları önlemektir. Bunun için en önemli adımlardan biri de düzenli doktor kontrolü ve sık sık “check up” muayeneleridir.

Modern dünya standartlarına göre 40 yaş altı popülasyonda 5 yılda bir, 40 yaş üstü kişilerde önceki “check-up” sonucuna göre 1-3 yılda bir “check-up” yaptırması önerilmektedir.

Düzenli muayenelerin faydası çok büyüktür. Böylece düzenli muayeneler, birincil korunma önlemlerinin zamanında uygulanmasına, kronik hastalıklarda risk faktörlerinin belirlenmesine, hastalıkların erken teşhis ve tedavisine olanak sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir