İnternet olmadan da Whatsapp üzerinden mesaj yazabileceksiniz – Güncelleme 2023

WhatsApp” anlık mesajlaşma programının, kullanıcıların internetin kesilmesi veya engellenmesi durumunda çevrimiçi kalabilmeleri için proxy sunucuları üzerinden bağlanmalarına olanak tanıyacağını bildirdi.

Meta’nın sahibi olduğu teknoloji devi WhatsApp, insanların “özgürce iletişim kurmasına” yardımcı olmak için gönüllü proxy’ler çağrısında bulundu ve bunların nasıl kurulacağına ilişkin talimatlar sağlayacağını duyurdu.

Şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, “İnsanlara yardım etmek için bugün dünya çapındaki Whatsapp kullanıcılarına proxy desteği sunmaya başlıyoruz. Bu yüzden engellenen veya bağlantısı kesilen kişilerin Whatsapp’a erişmeye devam edebilmeleri için gücü ellerine veriyoruz. Bir proxy aracılığıyla bağlanmak, WhatsApp tarafından sağlanan yüksek düzeyde gizlilik ve güvenliği azaltmaz. Özel mesajlarınız uçtan uca şifreleme ile korunacaktır. Böylece mesajlarınız sizinle iletişim kurduğunuz kişi arasında kalır ve proxy sunucuları, WhatsApp ve Meta dahil diğerleri tarafından görülmez.”

Proxy ve çevrimiçi veri toplama şirketi Oxylabs’tan Juras Jursenas şunları söyledi, “İran’da olduğu gibi, hükümeti internete erişimi kısıtlayan kişiler için bir proxy sunucusunun kullanılması, insanların Whatsapp’a bağlanmaya devam etmesine izin verebilir. Bu, internete erişimleri bazıları tarafından engellenmiş olsa bile dünyanın her yerindeki insanların iletişim kurmasına olanak tanıyacak.” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir