Josep Borrell Duyurdu: Avrupa Birliği Orta Asya’ya 100 milyar avro yönlendirdi!

Avrupa Birliği‘nin (AB) dış ilişkiler ve güvenlik politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “”Avrupa Birliği Orta Asya’ya 100 milyar avro yönlendirdi. Orta Asya’da yeni bir dinamik doğuyor.” ifadesinde bulundu.

Josep Borrell, “Çin’in yanı sıra Rusya‘nın da önemli bir rol oynadığı ve oynamaya devam ettiği açık. Aynı zamanda bölgenin ilişkilerini çeşitlendirmeye çalıştığı ve Avrupa Birliği’ni en uygun ortak olarak gördüğü açıktır” dedi.

Ona göre bölgesel liderler reformları uyguluyor. Ayrıca Orta Asya devletleri arasındaki ilişkiler de gelişiyor.

Borrell, AB’nin son 10 yılda bölgeye 100 milyar avroyu aşkın kaynak aktardığını belirterek, “Bu, Avrupa Birliği’ni Rusya ve Çin’in ardından en büyük doğrudan yabancı yatırım kaynağı haline getirdi. Ayrıca diplomatik ilişkilerimizin 30. yılını yakında kutlayacağız. Asıl görev, hızla değişen jeopolitik bağlamı dikkate alarak bu temelleri atmak ve yeni bir ivme kazandırmaktır.

AB yetkilisi, ticaret ve yatırımların gelişmesi için güçlü kuralların ve uluslararası hukuka saygının gerekli olduğunu vurguladı: “Kurallara dayalı bir uluslararası düzen, devletleri güvenli, insanları özgür ve şirketleri yatırım yapmaya hazır hale getirir.”

One thought on “Josep Borrell Duyurdu: Avrupa Birliği Orta Asya’ya 100 milyar avro yönlendirdi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir