Komşu ülkelerde kitlesel olarak yayılan domuz gribinin BELİRTİLERİ

Domuz gribinin insanlarda solunum yolu hastalıklarına neden olan bir virüs olduğunu ve genel olarak A, B, C ve D olmak üzere dört alt tipe ayrıldığını bildirmektedir. Bu A ve B tipleri mevsimsel grip adı verilen bir hastalığa neden olur.

Domuz gribi virüsü, 2009 yılında pandemiye neden olan ve “H1N1pdm09” olarak isimlendirilen H1N1 influenza virüsünün mutasyonundan kaynaklanmıştır. Virüsün genetik materyali bir RNA (ribonükleik asit) molekülüdür.

Mart 2009’da Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısında ve Meksika’da başlayan domuz gribi salgını hızla tüm dünyayı etkisi altına aldı. Bu tarihten yaklaşık 6 ay sonra dünyada 340.000’den fazla enfeksiyon kaydedildi ve 4.100 kişi bu hastalıktan öldü.

Kuş, domuz ve insan gribine neden olan virüslerin bir karışımı olan H1N1 virüsü, insanlarda yüksek ateş, boğaz ağrısı, öksürük, üşüme ve üşüme gibi tipik soğuk algınlığı semptomları ile kendini gösterir. Virüsün hızlı yapısal değişimi nedeniyle domuz gribi başlangıçta çok tehlikeli olmayan hafif bir hastalık olsa da zamanla daha tehlikeli bir hastalığa dönüştü. Domuz gribi her yaştan insanı etkileyebilen ve tehlikeli olabilen bulaşıcı bir hastalıktır. Temelde mevsimsel gripten çok da farklı olmayan bu hastalık, nüfusun büyük bir kısmı daha önce bu virüsle karşılaşmadığı için mevsimsel gripten daha şiddetli seyrediyor.

Domuz gribinin belirtileri nelerdir?

Domuz gribinin belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

– Ateş

-Boğaz ağrısı

-Geçmeyen öksürük

– Vücut ağrıları

-Baş ağrısı

– Burun tıkanıklığı

– İştahsızlık.

Ayrıca vücutta yorgunluk ve bitkinlik, nadiren kusma ve ishal de bu belirtilere eşlik eder. Bilimsel olarak pnömoni olarak bilinen bir akciğer enfeksiyonu, bu hastalıktan ölümle sonuçlanabilir. Ayrıca astım, H1N1 virüsü ile birleştiğinde ileri derecede solunum yetmezliğine ve hastalıktan ölüme yol açabilir.

Kendinizi domuz gribinden korumanın birçok yolu vardır:

-Özellikle mevsim geçişlerinde salgınların sık görüldüğü kalabalık ortamlardan kaçının;

-İşyerlerinde, evlerde ve okullarda ortak kullanıma açık kapı kollarının sık sık dezenfektanlarla temizlenmesi;

– Mümkünse aynı ortamda bulunmamakla birlikte, hastalığı taşıyan kişilerle yakın temastan kaçınmak;

– Bir hastalığınız varsa, hastalığın daha fazla yayılmasını önlemek için maske kullanın, gerekirse sosyal hayattan uzak durun;

– Evde kullanılan nevresim, yastık kılıfı, battaniye, çarşaf, havlu vb. kişisel eşyaların temizliğine dikkat edin ve sık sık değiştirin.

2 thoughts on “Komşu ülkelerde kitlesel olarak yayılan domuz gribinin BELİRTİLERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir