Koronavirüse Karşı Beşinci Doz Aşısı Yaptırılmalı mı?

Koronavirüse karşı beşinci kez aşı olmaya değer mi? Şu anda Alman toplumunda bununla ilgili bir tartışma var. Doktorların çoğuna göre en fazla dört aşı yeterlidir, ancak bazı durumlarda beşinci aşı yararlı olabilir.

Virologlara göre, bir kişinin Koronavirüs’ün şiddetli formuna karşı korunmak için iki kez aşılanması gerektiğini bildiriyor. Ancak risk grubundaki kişilerin iki kat daha fazla aşı olması gerekmektedir. Koronavirüs’ün yeni varyantlarına karşı korunmak ve vücudun bağışıklık tepkilerini eski haline getirmek için tekrarlanan aşılama gereklidir.

kamudanisilanlari.com

Örneğin, “Omicron”, daha önce aşılanmış ve iyileşmiş kişilerin bağışıklık tepkilerini atlayabilir. Bu nedenle, beşinci “kırıcı” özellikle savunmasız insanlar için gereklidir – koronavirüse karşı aşıya kötü tepki veren yaşlılar ve bağışıklık hafızası sıfıra düşenler ve bağışıklık yetmezliği çekenler. Ancak böyle bir adım atmadan önce bir doktora danışmak önemlidir.

Bu durumda, aşılar arasındaki aralığa uyulmalıdır. Beşinci “buster” aşının, koronavirüs ile son aşılama veya enfeksiyondan altı ay sonra verilmesi önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir