Milyonlarca Amerikalı neden ülkeyi terk ediyor?

Milyonlarca Amerika vatandaşı, bazılarının “rüyalar ülkesi” dediği yerden göç ediyor. İlk tercih Meksika, ardından dünyanın gelişmiş ekonomileri geliyor.

Peki, Amerikalılar neden kendi ülkelerinden göç ediyor? Meksika’yı bu kadar özel yapan nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin bir göçmenler ülkesi olduğunu bildiriyor. Göçmenler modern ABD‘yi oluşturuyor. Dünyanın dört bir yanından Green Card başvuruları düşünüldüğünde, Amerika Birleşik Devletleri’nin küresel bir cazibe ülkesi olduğu söylenebilir. Ancak ülke aynı zamanda bir göçmenler ülkesi olma yolundadır. Her yıl, halihazırda göç edenlere zaman zaman bazı trend hareketler eklenir.

Örneğin 2004’te George W. Bush’un yeniden seçilmesi, 2016’da Donald Trump’ın seçilmesi ve 2020’de Joe Biden’ın seçilmesiyle ABD’de “Kanada’ya göçmenlik” arayışında patlamalar yaşandı. . ABD Yüksek Mahkemesi’nin kürtaj hakkına yönelik tartışmalı kararı da arayışta çığır açtı.

Ancak bir Gallup anketine göre, Amerikalıların yüzde 15’i ülkeyi kalıcı olarak terk etmek istediklerini ve daha da fazlası uygun koşullar altında yurt dışına taşınmayı düşüneceklerini söyledi. Ancak araştırmalar, Amerikan vatandaşlarının yalnızca küçük bir yüzdesinin bu yönde adım attığını gösteriyor. Kent Üniversitesi’nde göç alanında çalışan Dr. Amanda Klekowski von Koppenfels, daha da küçük bir azınlığın siyasi nedenlerle ülkeyi terk ettiğini söylüyor.

Konunun detaylarına girmeden bazı rakamlara bakmakta fayda var. Amerika Birleşik Devletleri, en yakın takipçileri olan Almanya ve Suudi Arabistan’ın yaklaşık üç katı ile dünyanın en büyük göçmen nüfusuna sahip ülkesi konumunda. Amerika Birleşik Devletleri yurt dışına göçmen gönderen ülkeler arasında 26. sırada yer alıyor.

Ancak BM raporlarına göre ABD vatandaşları göç sırasında neredeyse dünyanın her yerine dağılmış durumda. Amerika Birleşik Devletleri’nin göç ettiği ilk 10 ülkedeki Amerikan vatandaşlarının yoğunluğu birbirine çok yakın ve oldukça düşük. Meksika, öncelikle yaklaşık 750.000 ABD vatandaşına ev sahipliği yapmaktadır ve bir istisnadır. Meksika’dan sonra gelen Kanada’da yaklaşık 300.000 ABD vatandaşı bulunurken, diğer 8 ülkedeki ABD vatandaşlarının sayısı 200.000 ile 50.000 arasında değişiyor.

Bu dağılımda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki göçmen köklerinin etkili olduğu düşünülmektedir. Amerika yaklaşık 40 ülkeden göçmene ev sahipliği yapmaktadır. Öte yandan, ABD hükümeti hemen hemen her ülkenin işlerini takip etmiyor ve göç eden vatandaşlarını takip etmiyor. Söz konusu rakamlar BM ve Dünya Bankası gibi kuruluşların raporlarında yer alıyor. Verilere göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan ve kendi ülkelerinde yaşamayan insanların nüfusu 2020 itibariyle yaklaşık 2,8 milyon kişiydi.

Yurt dışında yaşayan ABD vatandaşlarının oy kullanmasına yardımcı olan Federal Oylama Yardım Programı (FVAP) için çalışan danışmanlar, 2018’de toplam yaklaşık 4,8 milyon Amerikalı’nın yurt dışında yaşadığını tahmin ediyor. Bir başka sivil toplum kuruluşu olan American Citizens Abroad, ülke dışında yaklaşık 3,9 milyon sivilin yanı sıra 1,2 milyon askeri personel ve hükümet yetkilisinin yaşadığını bildiriyor.

Peki, Meksika neden bu güne kadar tercih edilen destinasyon? Neredeyse her açıdan Meksika, Amerikalılar için en iyi yer. Ancak Meksika’daki ABD nüfusunu yaşa göre böldüğünüzde bunun nedeni netleşiyor. Sonuç şaşırtıcı ama aynı zamanda Meksika’nın açık bir avantajı var. Tipik olarak, ABD göçmenleri genç yetişkinlerdir. Öğrenciler, Mormon misyonerler ve askerler ve orta yaşlı profesyoneller… Ancak Meksika’da yaşayan Amerikalıların üçte ikisi 18 yaşın altında.

Meksika’dan gelen bu verileri inceleyen El Colegio de Mexico’dan Claudia Masferrer, California Üniversitesi’nden Erin Hamilton, Davis ve Alberta Üniversitesi’nden Nicole Denier ilginç bir durumla karşılaştılar: Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan çocukların çok büyük bir bölümü yaşıyor. . Meksika’da Her iki ebeveynin çoğu Meksika vatandaşıdır.

Meksika’dan sonra gelen diğer ülkelere baktığımızda ise sırasıyla Kanada, İngiltere, Almanya, Avustralya ve İsrail’i görüyoruz. Bu ülkelerin tümü, Meksika’nın aksine gelişmiş ekonomilerdir. Bu ülkelere göç eden Amerikalıların neredeyse tamamı bunu bir amaç için yapıyor. Meksika’da yaşayan altı ABD doğumlu çocuktan birinin ebeveynleri ABD’den sınır dışı edildi.

Kasıtlı göçü vurgulamamız gerekirse, BM verilerine bakabiliriz. BM Mülteci Ajansı’na göre 2021’de 426 ABD vatandaşı sığınma başvurusunda bulundu. Bu sayı Suriye için 6,8 milyon, Afganistan için 2,7 milyon ve Güney Sudan için 2,4 milyon.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir