Rusya, Türkiye’den Suriye’deki operasyonları durdurmasını istedi!

Rusya, Türkiye’den Suriye’deki operasyonları durdurmasını istedi! Rusya Devlet Başkanı’nın Suriye temsilcisi Alexander Lavrentyev, Moskova’nın Ankara’yı Suriye topraklarındaki hava saldırıları ışığında itidalli olmaya çağırdığını söyledi.

Lavrentyev’in yaptığı çağrıda “bölgede tansiyonun artmasına izin verilemez” dediğini aktardı. Astana’daki Suriye ihtilafına ilişkin 19. tur müzakerelerin başında şunları söyledi: “Türk meslektaşlarımızı, sadece Suriye’nin kuzey ve kuzeydoğu bölgelerinde değil, aynı zamanda Suriye’nin kuzey ve kuzeydoğu bölgelerinde gerilimin tırmanmasını önlemek için biraz itidal göstermeye çağırıyoruz.” tüm bölgeler.”

Lavrentyev’e göre, tüm ilgili taraflarla çalışmalara devam edilmeli ve “Kürt sorununun” barışçıl bir şekilde çözülmesi için çaba gösterilmelidir. Türkiye’nin Suriye ve Irak’taki hava operasyonuyla ilgili Rusya Federasyonu’nu önceden bilgilendirmediğini, konunun Astana’daki görüşmede ele alınacağını kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı’nın özel temsilcisi, “Türk ortaklarımızı Suriye topraklarında aşırı güç kullanmaktan kaçınmaya ikna edeceğimizi umuyoruz” dedi.

Türkiye’nin Suriye ve Irak’a yönelik saldırılarının, 13 Kasım’da İstanbul’da düzenlenen terör saldırısı tarafından kışkırtıldığını da sözlerine ekledi.

Rusya Devlet Başkanı’nın özel temsilcisi de Ankara’nın olası bir kara harekatına ilişkin açıklamalarının arka planında Moskova’nın Türkiye’nin Suriye’ye kara harekatını engellemek için yılın başından beri elinden gelen her şeyi yaptığını vurguladı.

One thought on “Rusya, Türkiye’den Suriye’deki operasyonları durdurmasını istedi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir