Sağlıklı Yaşam: Az Tüketmeyin! Bol Bol Ayvayı Yiyin…

Ayva sonbahar ve kış aylarının en sevilen meyvesi dersek büyük ihtimalle yanılmış olmayız. Zengin bir vitamin ve mineral kaynağı olan ayva, rahatlatıcı ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Ayva tek meyve olarak yenmez , ondan yapılan kompostolar, reçeller ve reçeller tüm yıl boyunca kabul edilir. Ayva ve yaprakları da yemeklerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olur. Tokluk hissi verdiği için diyet programlarında tercih edilmektedir. Ayva lifli yapısı sayesinde tokluk süresini uzatarak kilo vermeye yardımcı olur. Diyetinizde tatlı bir alternatif arıyorsanız hayvanı haşlayıp, buharda pişirebilir ve lezzetli tatlılar hazırlayabilirsiniz.

Ayva glisemik indeksi düşük bir meyve olduğu için şekeri yükseltmez. Şeker hastasıysanız , bir hayvan seçebilirsiniz.

Ayva birçok vitamin ve mineral içerir. Birçok hastalığa karşı koruyucu olarak kabul edilir. En önemli faydası bağışıklık sistemini güçlendirmesidir.

Ayvada bulunan C vitamini ve fitokimyasallar sayesinde bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur. Ayva, günlük C vitamini ihtiyacının 1/4’ünü sağlayarak vücudu patojenlerden, virüslerden ve bakterilerden korur.

Saç uzamasına yardımcı olur. Kadınlar cilt ve saç bakımı için ayvayı tercih ederler. Demir, bakır ve çinko gibi mineraller açısından zengin olan ayva, kan dolaşımını artırarak ve saç köklerine daha fazla oksijen sağlayarak saçların uzamasına ve güçlenmesine yardımcı olur.

Cildi genç tutar. Ayva, kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için gerekli olan demir, bakır ve çinko mineralleri açısından zengindir. Ayva yiyerek kırmızı kan hücrelerinin üretimi artar, kanda taşınan oksijen miktarı arttıkça dokulara daha fazla oksijen gider bu da daha sağlıklı ve genç bir cilt anlamına gelir.

Kanser riskini azaltır. Serbest radikaller, hücrelerin mutasyona uğramasına, ölmesine veya kontrolden çıkmasına ve kanser riskinin artmasına neden olur. Yüksek antioksidan içeriğine sahip ayva, polifenoller yardımıyla vücudu serbest radikallerden koruyarak kanser riskini azaltır.

Kalp damar sağlığını korur. Ayvadaki yüksek potasyum içeriği kan basıncını normal tutabilir. Ayvada çözünür bir lif olan yüksek miktarda pektin, kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Ayvanın içerdiği demir, çinko ve bakır gibi mineraller sayesinde kan hücrelerinin yapımını ve kan akışkanlığını artırarak kan dolaşımına olumlu etkisi vardır.

Sindirime yardımcı olur. Ayva kabızlık için faydalıdır ve ishal gibi şikayetleri önlemek için de kullanılabilir. Gaz problemini ortadan kaldırmak ve sindirime yardımcı olmak için hayvanın kaynatılması tavsiye edilir . Yüksek lif içeriği sayesinde normal hacimde dışkı oluşturmaya yardımcı olur.

Bağırsak hastalıkları riskini azaltır. Lif açısından zengin olan ayva, bağırsak hastalıklarına karşı koruyucu etkiye sahiptir. Liflerin sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkileri sayesinde bağırsak iltihaplı hastalıklara yakalanma riski azalır. Ayrıca lif, kolon kanserine neden olan toksinleri nötralize etmeye yardımcı olur.

Anemiye faydalıdır. Ayva, yüksek demir içeriği nedeniyle kan hücrelerinin üretimini artırır. Kansızlık sorununuz varsa ayva demiri artırmak için iyi bir alternatif olabilir.

Ayva yapraklarının infüzyonu bronşiyal astım üzerinde çok iyi bir terapötik etkiye sahiptir. Hayvanın tohumları, soğuk algınlığı sırasında solunum yollarının iltihaplanması, göğüs yumuşatıcı, bronşitte iltihap önleyici ve ayrıca kronik gastrointestinal hastalıklar, mide ülseri, mide mukozasını yumuşatmak, yarayı iyileştirmek için kullanılır. . Bitkinin yapraklarından ve genç dallarından demlenen çay, kalp ağrısı için yatıştırıcı ve tansiyonu düşürücü olarak kabul edilir. Kalp yetmezliği için tonik olarak ayva reçeli önerilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir