Sağlıklı Yaşam: Yumurtanın bilmediğimiz faydaları!

Günlük hayatta sıkça tükettiğimiz yumurtanın, birçoğumuzun bilmediği birçok faydaları bulunmaktadır. Bir yumurtada yaklaşık 215 mg. kolesterol bulunur. Yumurta sarısı A ve B vitaminleri açısından zengin olmasına rağmen demir ve fosfor minerallerini de içerir. Bu tokluk süresinin uzamasına yardımcı olur.

Yumurta protein, protein ve çeşitli vitaminler açısından zengin besinlerden biridir. Sarısını ayırmadan tüketmenin protein biyoyararlanımı, beslenme ve beslenme uzmanı Başak İnsel Aydın, yumurta ve kolesterol ilişkisini şöyle anlattı:

İlaç Yerine Zehir Olabilir

“Her gıdada olduğu gibi, dengeyi bozarsak, gıdamız ilaç yerine zehir olabilir. Sağlıklı bir insan, yumurtanın kolesterolü artırdığını düşünmekle yanılıyor. Günde 1200 mg kolesterole ihtiyacınız var. Yani doğru miktarda yumurta tüketimi kolesterolü tehlikeli bir noktaya getirmez. Dengeli ve düzenli beslenme sağlık için en önemli şeydir.”

İnsel Aydın, kişinin kolesterol seviyesi olması gerekenden yüksek değilse kolesterol içeriği konusunda endişelenmeye gerek olmadığını sözlerine ekledi:

“Bu nedenle dengeli ve düzenli bir beslenme programında günde 1 yumurta güvenle tüketilebilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir