Son Dakika! Alkol Fiyatlarına ZAM! Sigaraya ZAM da Yolda…

İçki sektöründe vergiler, ürün fiyatlarını sollarken alkol ürünlerine de yeni zamlar geldi. Gelen son zammı Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş duyurdu. Aybaş alkol zammından sonra sigara zammının da yolda olduğunu söyledi.

Bilindiği üzere alkol ürünlerine hem 2022 yılı Eylül ayının başında hem de sonunda yeni zamlar gelmişti. Sektör yetkililerinden aldığımız son habere göre alkol ürünleri grubuna bir zam daha geldi.

Alkol ürünlerine gelen zam ile alakalı Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, “Beylerbeyi Rakı grubuna zam geldi.” ifadelerini kullandı.

ALKOLE ZAM, SİGARAYA İSE YOLDA!

Aybaş sigara fiyatlarına zam geleceği söylentisi olduğunu belirtirken, “Sigara zammı kapıda söylentiler yükseliyor umarım gelmez.” diye cevap verdi.

Sözcü’de yer alan habere göre; yaz başından bu yana fiyat artışlarının hızlandığı içki sektöründe, adaletsiz vergi sistemine vurgu yapan üreticiler, “Maliyetler arttı, tüketim ithalata ve kaçak içkiye kaydı, adaletsizliğin tartışması yok” mesajını verdi. Bir rakı markasında Ocak 2020’den bu yana yüzde 135’lik fiyat artışının görüldüğünü kaydeden Mey Diageo Genel Müdürü Levent Kömür, “359 TL’lik rakının 244 TL’si vergi. Kâr marjımız artmadı. Toplam vergilerin yüzde 2’si içkiden alınıyor.

ALKOLLÜ ÜRÜNLERİN VERGİSİ FİYATINDAN FAZLA!

Bu yüzde 1 ile yüzde 0.75 seviyesinde olmalı. Son 5 yılda ithalat arttı. Yüzde 30 kapasite kullanım oranı ile çalışıyoruz. İthalat artıyor, kaçak içki artıyor, kapasite kullanım oranı düşüyor. Bir numaralı hareketin adil vergi sistemi olması gerekiyor” açıklamasını yaptı. Piyasada ürünün vergisinin fiyatından daha yüksek olmaması gerektiğini ve adaletsiz politikalarla sektörün gelişemeyeceğini kaydeden Kömür, toplanan vergilerin hammaddeyi üreten çiftçiye gitmesi gerektiğini kaydetti. Gelinen noktada çiftçinin de tekel bayinin de tüketicinin de mutsuz olduğunu vurgulayan Kömür, şöyle devam etti: “Burada kim mutlu? Sahteci mutlu, ithal edilen içkinin üretildiği yerdeki çiftçi mutlu. ÖTV’nin mantıklı bir yere gelmesi gerekiyor. Kendi fiyatından daha fazla bir vergi olamaz. Tüketim düşmüyor, kayıt dışına geçiyor.

Adil bir vergi sistemi şart. Eğer bir artış olacaksa geçmiş enflasyona göre değil hedeflenen enflasyona göre olmalı. Yılbaşında ÖTV artmamalı. 3-5 yıl vergi artmaz ise içki fiyatı düşer.”

İŞTE OLMASI GEREKEN FİYAT

Levent Kömür, tüm maliyetleri yansıtmaları halinde bir şişe rakıda fiyatın 450 TL’lere kadar çıkabileceğine dikkat çekerek, Aralık 2019 sonrasında benzinde yüzde 179, diş macununda yüzde 179, birada yüzde 200, rakıda ise yüzde 135’lik fiyat artışı yaşandığını belirtti.

40 MİLYONLUK FAZLADAN ALIM

Mey Diageo’nun Manisa’nın Alaşehir ilçesindeki üretim tesisleri bünyesinde önceki yıl 18 milyon TL’lik yatırımla faaliyete geçirdiği inovasyon merkezinde konuşan Levent Kömür, toplam 18 bin çiftçi ile çalıştıklarını ve bu yıl 140 bin ton üzüm alacaklarını kaydetti. Kömür, alım yapacakları üzüme ise iki katı fiyat verdiklerini dile getirdi. Bu yıl Tarsus’taki çiftçileri korumak için 40 milyon TL değerinde fazladan alım yaptıklarını aktaran Kömür, şişe fiyatının bir yılda yüzde 194 arttığını, anason fiyatının ise 22 TL’den 80 TL’ye çıktığını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir