SON DAKİKA! Rusya’nın Tehlikeli Planı!

Donetsk, Lugansk, Kherson ve Zaporozhye’de Rusya’ya katılmak için yapılan referandumun son gününde Rus basınından ilginç bir iddia geldi… Ülke basını Moskova’nın nihai hedefini açıkladı.

Ukrayna sınırları içinde 4 bölgede Rusya’ya katılma referandumuna destek veren Moskova’nın planı netleşti.

Moskova’da yayınlanan “Vedomosti” gazetesinin, referandumun sürdüğü dört bölgenin Kırım ile birlikte Rusya’nın dokuzuncu federal bölgesi olacağını yazdığını bildirdi. Gazete, bu iddiayı ismi açıklanmayan bir Rus senatör ve Kırım yönetimine yakın bir kaynağa dayandırarak yayınladı.

YENİ BİR FEDERAL BÖLGE

Rus senatör Sergey Tsekov, “RIA Novosti”ye, yeni bir federal bölgenin oluşturulması konusunda “hiç şüphe yok” dedi: “Fakat ismin farklı versiyonları var.”

Bugün sona erecek olan oylama, Batılı ülkeler ve Kiev tarafından “sahtekar” olarak değerlendirildi ve sonuçların tanınmayacağı açıklandı.2014 yılında Moskova’nın işgal ettiği Kırım’da benzer bir referandum düzenlediğini ve bu toprakların yüzde 97 lehte oyla Rusya’ya ilhak edildiğini hatırlayın.

Ancak, birçok ülke hala Kırım’ı Ukrayna’nın bir parçası olarak tanıyor.

PUTİN’DEN YENİ AÇIKLAMA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın 4 bölgesinde düzenlenen “Rusya’ya katılım” referandumuna ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

AFP’nin son raporuna göre Putin, Rusya’nın Ukrayna’nın Moskova tarafından kontrol edilen 4 bölgesindeki “insanları kurtarmak” istediğini söyledi.

Rus lider, “Bu referandumun yapıldığı bölgelerdeki insanları kurtarmak tüm toplumumuzun ve ülkemizin odak noktasıdır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir