Son Dakika! Süt Litre Fiyatına Zam Geldi!

Aldığımız son dakika haberine göre Ulusal Süt Konseyi (USK) çiğ süt litre fiyatının, 14 Ekim 2022 tarihi itibarıyla üreticinin eline litresi 8,5 TL’den geçecek şekilde zam yapılmasına karar verdi.

USK’nın kendi internet sayfasından yaptığı duyuruda, “14 Ekim 2022 tarihinden geçerli olmak üzere, yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein içeriğine sahip çiğ inek sütü tavsiye satış fiyatının üreticinin eline litre başına net 8,5 lira geçecek şekilde belirlenmesine oy çokluğu ile karar verilmiştir” ifadelerine yer verdi.

SÜTÜN LİTRE FİYATI ÜRETİM MALİYETİNİN ALTINDA KALDI

kamudanisilanlari.com

Diğer taraftan ise, USK çiğ süt tavsiye fiyatını 1 Ekim itibarıyla üreticinin eline litre başına net 7,50 TL’den geçecek şekilde sabit bırakmıştı. Bugün yapılan duyuru ile çiğ süte yapılan zam, yine bir litre sütün üretim maliyetinin altında kalmış oldu.

Girdilere peş peşe gelen zamlar nedeniyle, bir litre sütün üretim maliyetinin 10 lirayı bulduğu ifade ediliyor. Ulusal Süt Konseyi’ne göre ise ülke genelinde ortalama maliyet 7,10 TL.

Üretici, bir litre sütün maliyetini karşılamayan çiğ süt fiyatları nedeniyle ineklerini kesime göndermeye devam ediyor. Bu durumun gelecek sene et ve sütte yeni kriz yaratacağı belirtiliyor.

One thought on “Son Dakika! Süt Litre Fiyatına Zam Geldi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir