Ticaret Bakanlığı 13 pozisyonda üniversite mezunu 419 kamu personeli alımı yapıyor

Memur olmak isteyen üniversite mezunları bu yazımızı dikkatlice takip ediniz. Ticaret Bakanlığı 7 Ekim 2022 tarihinde Türkiye İş Kurumu üzerinden yeni bir iş ilanı yayınladı. Kamu personeli iş ilanına göre bakanlık, 13 pozisyonda 419 kamu personeli alacak. Üstelik alım yapılacak pozisyonların tümü üniversite mezuniyeti seviyesinde.

Lisans mezunları heyecanlandı. Ticaret Bakanlığı hangi pozisyonlar için alım yapıyor? Kamu iş ilanına başvuru şartları nelerdir? Bakanlığa memur alımı iş başvurusu nasıl yapılacak? Kamu personeli alım prosedürü nasıl ilerleyecek? Detaylar haberimizde…

Ticaret Bakanlığı ticaret uzman yardımcısı olarak 13 pozisyonda alım yapacak. Alım yapılacak bölümler ve pozisyonları inceleyelim.
 • Mühendislik ve Teknik Bölümler (Bilgi Güvenliği Teknolojisi, Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Elektrik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, ElektrikElektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri, Matematik, Matematik Mühendisliği, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, Yapay Zeka Mühendisliği, Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği, Yazılım Geliştirme, Yazılım Mühendisliği) mezunu 60 kişi,
 • Ziraat Mühendisliği 10 kişi,
 • İnşaat Mühendisliği 7 kişi,
 • Makina Mühendisliği 7 kişi,
 • Kimya Mühendisliği 6 kişi,
 • Gıda Mühendisliği 5 kişi,
 • İstatistik 24 kişi,
 • İktisat 62 kişi,
 • Uluslararası İlişkiler 55 kişi,
 • İşletme 50 kişi,
 • Kamu Yönetimi 50 kişi,
 • Hukuk 50 kişi,
 • Maliye 33 kişi,
Ticaret bakanlığına başvuru yapmak isteyen memur adaylarının aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir:

Ticaret uzman yardımcılığı pozisyonuna başvurmak isteyen adayların başvurularını online olarak yapmaları gereklidir. Kamu iş ilanına başvuru yapmak isteyenler 7 Kasım 2022 ila 16 Kasım 2022 tarihleri arasında e-devlet üzerinden başvuru yapacaklardır.

Bakanlığa yaptıkları başvurular uygun görülen adaylar Yazılı ve Sözlü Sınava tabii tutulacaklardır. Yazılı sınava 8380 aday çağrılacaktır. Yazılı sınav 2 oturum olmak üzere klasik tarzda yapılacaktır.

I. Oturum : Alan Bilgisi ve Genel Ekonomi Bilgisi

II. Oturum : Yabancı Dil Bilgisi

Yazılı sınavda puan hesabı yapılırken % 30 Alan Bilgisi, % 30 Genel Ekonomi Bilgisi ve % 40 Yabancı Dil Bilgisi ağırlık dağılımı olacaktır. Yazılı sınavlarla ilgili bilgiler aşağıda verilen ilan dosyasında detayları ile verilmiştir. Adayların mesleklerine göre ilan metnini incelemeleri önerilir.

Sözlü Sınava ise yazılı sınavdan seçilen 1257 kişi çağrılacaktır. Sözlü sınavda adayların aşağıda belirtilen yönleri test edilecektir:

a) Giriş sınavı duyurusunda belirtilen sınav konularına ilişkin bilgi düzeyi,

b) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü,

c) Liyakati, temsil kabiliyeti, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu,

ç) Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı,

d) Genel yetenek ve genel kültürü,

e) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı,

Ticaret Bakanlığı Ticaret Uzman Yardımcısı başvuru linki : https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr

Ticaret Bakanlığı kamu personeli alım ilanı için TIKLAYINIZ.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir