TOKİ ‘den Ayda 937 TL Taksitle 1 Milyon Arsa! İşte Başvuru Şartları ve Tarihleri…

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yaptığı son dakika açıklamasında TOKİ’nin Türkiye genelinde ucuza arsa satacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında arsaya yoğun şekilde talep olduğunu, vatandaşların büyük talepleri nedeniyle arsa sayısının arttırılacağını söyledi.

ARSAYI ALAN KENDİ EVİNİ YAPACAK

TOKİ sosyal konut ile ilgili yapılan açıklamada ilk başta 100 bin konut arsası satışı olacağı söylenmişti. Talebin oldukça fazla olması nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan bir talimat verdiğini, Bakan Murat Kurum’un arsa artışı için çalışmalara hızlı şekilde başladığını söyledi. Erdoğan açıklamasında, “Bir şey daha yapma durumumuz var. Konut arsa, işyeri. Şimdi ben arsamı alır alt yapısı hazırsa ben kendim yaparım diyenlere yönelik mevcut rakamı arttırmak suretiyle belki 1 milyon sayısını bulacağız. Arsayı alan kendi evini yapacak.

Bakanlık araştırma ve planlamayı yapacak ve hangi ilde ne kadar arsa, takdim edeceğiz. Bu adımı kura çekiminden önceye yetiştireceğiz. Çalışmayı dün akşam Murat Beye talimatı verdim. Dedim süratle çalışma başlat ve bunun duyurusunu yapalım. Arsa alacak olanlar hemen buraya yönelsinler. Onlarda da kura çekeceğiz. Kurada kime neresi çıkarsa ona verelim.” ifadelerini kullandı.

BAŞVURU ŞARTLARI

Arsaya başvuru yapacak vatandaşların aşağıdaki şartları taşıması gerekecek:

– T.C. Vatandaşı olmak.

– 18 yaşını doldurmuş olmak.

– O Belediye sınırları içerisinde ikamet etmek.

-Tahsis edilecek arsalar, Büyükşehir Merkez ilçelerden herhangi birisinde ise Merkez ilçelerden herhangi birisi sınırı içinde ikamet etmek. Diğer Belediyelerde ise arsa tahsisi öngörülen Belediye sınırları içerisinde ikamet etmek.

– Aylık Gelir Durumu 16.000 TL’nin altında olması.

– Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin veya eşinin veya ergin olmayan çocuğunun herhangi bir belediye sınırı içinde ev yapmaya müsait arsaya veya her hangi bir yerde bir ev veya apartmanın ayrı bir dairesine karşılık olan arsa payına sahip olmaması şarttır.

– 775 sayılı Gecekondu Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği hükümleri uyarınca yapılmış olan uygulamalardan daha önce faydalanmamış olmak.

ARSA FİYATLARI NE KADAR?

Arsa fiyatları ile ilgili yapılan açıklamada;

Müstakil parsel arsalar: 192 bin 500 lira fiyatı. 1604 TL olacak ve 10 yıl vadeyle ödenecek.

Hisseli parsel arsalar: 112 bin 500 lira fiyatı. Aylık taksiti 937 TL olacak ve 10 yıl vadeyle ödenecek.

BAŞVURULAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Arsa başvurusu 10 Ekim 2022 – 7 Kasım 2022 tarihleri arasında Ziraat Bankası’ndan alınacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir