Türkiye’nin Yerli Otomobili TOGG’un Beklenen Fiyatı! Yüzde 10 ÖTV İle…

Kısa süre sonra Türkiye’de seri üretime başlanılacak olan yerli otomobil TOGG’un fiyatı da merak edilmeye başlandı. TOGG’un fiyatı ile alakalı yeni ve önemli ipuçları verildi. İşte detaylar…

TOGG, sedan ve SUV modelleri ile satışa çıkmak için adeta gün sayıyor. Tüm Türkiye’nin merak ettiği konulardan biri ise fiyatı ne kadar olacak. 2022 Temmuz ayında alınan karar sonrası yüzde 10 ÖTV ile bugünün koşullarında 908 bin lira gibi bir fiyata satılması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 29 Ekim tarihinde Togg’un Gemlik Tesisi’nde açılışı yapılacak. Açılış ile birlikte fabrikada bulunan 160 robotla seri üretime geçilecek. TOGG’u ön plana çıkaran en önemli özelliklerinden bir tanesi ise hızlı şarj edilebilir olması olacak. Yaklaşık olarak 30dk’nın altında hızlı şarj ile yüzde 80 doluluğa ulaşabilecek.

Tüm bu özelliklerinin yanında fiyatının diğer C segment SUV araçlarla rekabet edecek düzeyde olacağı ifade ediliyor.

“PİYASADA REKABET EDECEK BİR FİYATTAN SATIŞA ÇIKACAK”

TOGG’un fiyatının ne olacağı merak edilirken konuyla alakalı geçtiğimiz günlerde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan bir açıklama yaptı. Bakan Varank, TOGG’un piyasa fiyatıyla ilgili olarak, “C sınıfı SUV bir araçla kendi sınıfında piyasada rekabet edecek bir fiyattan satışa çıkacak. Dolayısıyla TOGG’un fiyatını merak edenler bu sınıftaki araçların fiyatlarına bakabilir” ifadelerini kullandı.

TOGG fiyatına ilişkin bir başka ipucu ise Temmuz ayında alınan karar sonrası ortaya çıkmıştı. Togg’un yapacağı elektrikli araç üretimini desteklemeye yönelik ÖTV düzenlemesine gidildi.

160 kW geçmeyen özel tüketim vergisi matrahı 700 bin TL’nin altındaki araçlarda ÖTV yüzde 10 olarak uygulanacak ve böylece Togg tarafından yapılan üretim destelenecek. Bu gelişme yerli otomobil Togg’un fiyatının belirlenmesinde de etkili olacak.

Açıklanan ÖTV oranı ve matrah limitleri Togg’un satışa sunacağı ilk model C-SUV’un fiyatıyla ilgili de önemli ipuçları verdi. Aracın vergisiz fiyatının maksimum 700 bin TL olduğu göz önüne alındığında, bu fiyatın üzerine yüzde 10 ÖTV ve yüzde 18 KDV eklendiğinde 908 bin TL’lik bir rakam ortaya çıkıyor. Ancak bu rakam günümüz şartlarına göre hesaplanırken, Togg C-SUV’un 2023’ün ilk çeyreğinde satışa çıkacağını hatırlatmakta fayda var.

One thought on “Türkiye’nin Yerli Otomobili TOGG’un Beklenen Fiyatı! Yüzde 10 ÖTV İle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir