Uyarı! Son 2 Gün: 1 Kasım 2022 Tarihinden İtibaren Değişiyor!

Türkiye’de cep telefonu fiyatlarının çok yüksek rakamlarda olması vatandaşı uygun fiyata telefon alma arayışına soktu. Üst üste gelen zamlardan sonra birçok vatandaş daha uygun fiyatlara yurtdışından temin edilebilen cihazlara yöneldi. Durum böyle olunca yetkililer telefon turizmine 1 Kasım 2022’den itibaren yeni kurallar getiriyor.

Ülke telefon piyasasına göre daha uygun fiyatlara cep telefonu alabilmek için yurt dışına çıkan veya yurtdışından telefon getirten vatandaşları üzecek yeni kararlar alındı. Alınan bu yeni kararlara göre 1 Kasım 2022 tarihinden itibaren yurt dışına giden yolcular, 3 yıl içerisinde sadece 1 defa telefon getirebilecek. İşte yeni düzenlemenin detayları…

3 YILDA SADECE 1 TELEFON

01 Kasım’da devreye girecek yeni uygulama ile birlikte yurt dışına giden bir yolcu 3 yıl içerisinde sadece 1 adet cep telefonu getirebilecekler. Cihaz getiren kişi daha sonra e-Devlet üzerinden kayıt yaptırıyor. Sadece kendi kimlik numarası ve pasaportu üzerinden kullanabiliyor. Bir başkası kesinlikle kullanamıyor

HAVAALANINDA MUHAFAZA EDİLECEK

Eğer 3 yıl içerisinde birden fazla telefon Türkiye’ye getirmişse havaalanında, gümrük ambarında o telefon muhafaza altına alınıyor.

3 AY İÇİNDE TEKRAR YURT DIŞINA ÇIKARSA…

Telefon sahibi 3 ay içerisinde tekrar yurt dışına çıktığında telefonunu o makbuzla birlikte yurt dışına geri götürebilecek.

“BTK İLE PROTOKOL YAPILDI”

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü Bekir Can Uslu, yurt dışından üç yılda bir cep telefonu getirme hakkı bulunduğunu belirterek, 1 Kasım’dan itibaren yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının bu muafiyet kapsamında olup olmadığının kontrolü için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile protokol imzaladıklarını bildirdi.

 

One thought on “Uyarı! Son 2 Gün: 1 Kasım 2022 Tarihinden İtibaren Değişiyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir