Yunanistan Libya’dan çekiliyor! Büyükelçiyi geri çağırdılar

Yunanistan Libya’dan çekiliyor. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın başkent Trablus’a yaptığı ziyarette uçaktan inmeyi reddetmesi üzerine Libya Dışişleri Bakanlığı , Atina Büyükelçisi Hamed Bashir al-Mabruk’u istişare için çağırdı.

Libya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş’un 17 Kasım Perşembe günü Trablus’a yaptığı ziyarette, konuya açıklık getirmek üzere Büyükelçi Mabruk’u istişare için telefonla aradığı belirtildi.

Yunan bakanın davranışının uluslararası diplomasi normlarına aykırı olduğu vurgulanan açıklamada, Dışişleri Bakanı Menguş, Libya’nın Atina Büyükelçisi Mebruk’tan Dışişleri Bakanı Dendias’ın davranışına açıklık getirmek için Yunan yetkililere bir protesto notası yayınlamasını istedi.

Libya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bu tür düşüncesiz eylemlerin Libya’nın güven ve istikrarını tehdit eden ve ülkede bölünmeye davetiye çıkaran sonuçlar doğurduğuna dikkat çekildi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, 17 Kasım’da Libya’nın başkenti Trablus’a geldi, ancak Libya Dışişleri Bakanı Necla Mengoush’un kendisini karşılamak için havaalanına geldiğini öğrenince uçaktan inmeyi reddetti.

Bunun üzerine Libya Başbakanı Abdülhamid Dibeybe ve Libya Dışişleri Bakanlığı da Dendias’a tepki gösterdi.

One thought on “Yunanistan Libya’dan çekiliyor! Büyükelçiyi geri çağırdılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir